Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

Katalanca
Català
İngilizce
English
İspanyolca
Español
Fransızca
Français
Lehçe
Polski
Portekizce
Português
Türkçe
Türkçe

Evrenin Haritası

Evrenin Haritası, evrenimizin nasıl gözüktüğü konusunda sizlere bir fikir vermek için tasarlanmıştır. Sayfalarımızda, her biri bir öncekinin on katı ölçeğinde olan dokuz ana harita bulunmaktadır. İlk harita en yakın yıldızları göstermekte ve ondan sonraki haritalar, görebildiğimiz evrenin sınırlarına ulaşana kadar yavaş yavaş genişlemektedir.

En Yakın Yıldızlar Güneş'ten 12,5 Işıkyılı
En Yakın Yıldızlar
Güneş'e en yakın yıldız, güneş sistemimizin kenarına olan uzaklığın yalnızca 7000 katı uzaklıktadır. Bu harita, bizden 12,5 ışıkyılı uzaklığa kadar olan yıldız sistemlerini gösterir.
Güneşimizin Komşuları
Güneşimizin Komşuları Güneş'ten 250 Işıkyılı
Güneşimizin Komşuları
Çıplak gözle görülebilen yıldızların büyük bir kısmı 250 ışıkyılı içerisindedir. Bu harita Güneşimizi çevreleyen bu küçük kısmı gösterir.
Avcı Kolu
Avcı Kolu Güneş'ten 5 Bin Işıkyılı
Avcı Kolu
Gökadamızın yerel kolu Avcı Kolu olarak adlandırılır. Burada, yıldızlararası gaz bulutlarının arasına serpiştirilmiş milyonlarca yıldız olarak gösterilmiştir.
Samanyolu (Milky Way) Gökadası
Samanyolu Gökadası Güneş'ten 50 Bin Işıkyılı
Samanyolu Gökadası
Gökadamız, 200 milyar yıldızın yoğun bir merkezin etrafında döndüğü gevşek bir sarmal disk şeklindedir. Bu çizim, gökadamızın başlıca özelliklerini gösterir.
Uydu Gökadalar
Uydu Gökadalar Güneş'ten 500 Bin Işıkyılı
Uydu Gökadalar
Samanyolu, çevresinde milyarlarca yıllık yavaş yörüngelerde yavaşça dönen birçok cüce gökada ile çevrelenmiştir. Bu harita, bahsedilen uydu gökadaların en yakındakilerini gösterir.
Yerel Grup
Yerel Grup Güneş'ten 5 Milyon Işıkyılı
Yerel Grup
Samanyolu, yerçekimsel olarak iki büyük sarmal gökada ve düzinelerce cüce gökadaya bağlıdır. Bu Yerel Grup gökadaları burada resmedilmiştir.
Başak Üstkümesi
Başak Üstkümesi Güneş'ten 100 Milyon Işıkyılı
Başak Üstkümesi
Yerel gökada grubumuz, büyük Başak Kümesi etrafında toplanmış birçok kümeden biridir. Bütün bu grup ve kümeler, topluca Başak Üstkümesi olarak anılır ve tümü burada gösterilmiştir.
Komşu Üstkümeler
Komşu Üstkümeler Güneş'ten 1 Milyar Işıkyılı
Komşu Üstkümeler
Evrendeki gökadaların dağılımı düzenli olmaktan uzaktır. Genelde çok büyük üstküme oluşumları halinde bir araya gelme eğilimindedirler. Bu haritada, 1 milyar ışıkyılı içerisindeki üstkümelerin çoğu gösterilmiştir.
Görünür Evren
Görünür Evren Güneş'ten 14 Milyar Işıkyılı
Görünür Evren
Evrenin geniş ölçekli yapısı hakkında bilgimiz eksik olsa da, birçok büyük ve küçük ölçekli özelliklerin çoğu, görünür evrenin en kenarına kadar gözlenebilmektedir. Evrenin bütünü, bu haritanın da gösterdiği gibi oldukça tekdüzedir.

Evrenin Haritası Richard Powell tarafından hazırlanmıştır. Son güncelleme tarihi : 30 Temmuz 2006
Türkçe çeviri ve düzenleme: Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Yayımlanma tarihi : 1 Mayıs 2006
15 Mayıs 2006 tarihinden itibaren ziyaret sayısı : Site Meter
Diğer Değişiklikler

Ek Sözlük Ek Sözlük
Sitede kullanılan anlaşılmamış terimlerin çoğunun açıklandığını umduğum bir sözlüğe buradan ulaşabilirsiniz.
Faydalı Bağlantılar Faydalı Bağlantılar
Burası, evrenle ilgili farklı konularda faydalı bilgiler ve haritalar içeren başka sayfaları listeleme çalışmamdır.
Negatif Resimler Negatif Resimler
Burada, sitede kullanılan haritalardan bazılarının koyu nesneleri beyaz zemin üzerinde göstererek, baskı alınmasını kolaylaştırabilecek negatif sürümlerini bulabilirsiniz.
Telif Hakkı Telif Hakkı
Bu sitenin bir kısmını kullanmak veya kopyalamak isteyenler için, sitede yer alan metin, harita ve görüntülerle ilgili telif hakkı açıklaması.
"Seçenek, evren veya hiçliktir." - H.G. Wells