Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

5 Bin Işıkyılı İçerisindeki Evren
Avcı Kolu

Avcı Kolu
Yaklaştır Ana Sayfa Uzaklaştır
* 5 bin ışıkyılı içerisindeki yıldız sayısı : 600 milyon

Harita Hakkında

Yukarıdaki, Samanyolu Gökadası'nın bizim bulunduğumuz köşesinin haritasıdır. Güneş, Samanyolu merkezine bizimkinden daha yakın bir konumda olan Yay Kolu'yla karşılaştırıldığında, oldukça küçük kalan Avcı (Orion) Kolu üzerinde yer almaktadır. Bu harita, Avcı Kolu'nun derinliklerinde yer alan çıplak gözle görülebilir yıldızların birçoğunu göstermektedir. Burada en dikkat çeken yıldız grubu, sarmal kolun da ismini aldığı Avcı Takımyıldızı'nın önemli yıldızlarıdır. Bütün bu yıldızlar, Güneş'ten binlerce kez daha parlak, dev, üstdev yıldızlardır. Haritadaki en parlak yıldız, bizden 4000 ışıkyılı uzakta bulunan, Güneşimizden 100.000 kat daha parlak olmasına rağmen çıplak gözle sönük olarak görülebilen, büyük, üstdev Ro Kraliçe (ρ Cas)'dir.

Ek Haritalar
Avcı Kolu'nun 2000 Işıkyılı İçerisindeki Haritası Bu çizim, 2000 ışıkyılı içerisinde yer alan parlak yıldızların, önemli yıldız kümelerinin ve bulutsuların büyük çoğunluğunu gösterir.
Yıldız Kümeleri ve Bulutsuların Haritası Burada 10.000 ışıkyılı içerisinde yer alan tüm önemli yıldız kümeleri ve bulutsuların bir haritasını bulabilirsiniz.
Bilgi ve Kataloglar
Parlak Dağınık Bulutsular Gökadamızdaki parlak bulutsu bölgelerinin çoğu bilinmektedir. Bu bölgeler genellikle yıldızların doğum yerleridir. Herkes tarafından bilinen bulutsulardan çoğunun yer aldığı bir listeyi burada bulabilirsiniz.
Gezegenimsi Bulutsular Bu bulutsular, ölen yıldızların kalıntılarıdır. Gezegenimsi olarak adlandırılırlar, çünkü genelde daireseldirler. Parlak gezegenimsi bulutsular burada listelenmiştir.
Karanlık Bulutsular Bütün bulutsular parlamaz. Bulutsuların büyük çoğunluğu, yalnızca arkalarında kalan bir yıldızın ışığını engellediklerinde görülebilen koyu (gaz ve) toz topluluklarıdır. Göze çarpan bazı karanlık bulutsular burada listelenmiştir.
Açık Yıldız Kümeleri Birçok yıldız, açık küme tabir edilen yüzlerce yıldızlık sıkışık gruplarda oluşur. Gökadamızda binlercesi bulunmuştur, en ünlü örnek Ülker (Pleiades)'dir. Parlak açık yıldız kümelerinin bir listesini burada bulabilirsiniz

Bazı Parlak Bulutsular

Kalp ve Ruh (Yürek ve Can) Bulutsuları
Yürek ve Can Bulutsuları Samanyolu'nun Kahraman kolunda yer alan Kalp ve Ruh bulutsuları, birçok genç yıldız kümesi içeren aktif bir yıldız oluşum bölgesinde bulunmaktadır.
Kaliforniya Bulutsusu
Kaliforniya Bulutsusu ABD'nin Kaliforniya eyaletine benzediği söylenen (yalnız 1 trilyon kez daha uzun) parlak bir salma bulutsusudur. Bulutsu, Ksi(ξ) Kahraman yıldızından gelen yoğun ışıma nedeniyle parlamaktadır.
Avcı Bulutsusu
Avcı Bulutsusu Muhtemelen gökyüzündeki en meşhur bulutsudur. Çıplak gözle belli belirsiz görülebilen bulutsu, Kuzey Kutbu hariç dünyadaki bütün enlemlerden izlenebilir. Avcı Bulutsusu yoğun bir yıldız oluşum bölgesinin tam ortasında bulunur.
Rozet (Gül) Bulutsusu
Rozet Bulutsusu Rozet Bulutsusu, genç bir yıldız kümesini çevreleyen dairesel bir bulutsudur. Genç yıldızlardan yayılan yoğun ışınım bulutsunun merkezinde bir delik açılmasına neden olmuştur.
Koni Bulutsusu
Koni Bulutsusu Bu bulutsu da, 5. kadirden değişen yıldız S Tekboynuzlu dahil olmak üzere genç yıldızların kümesini çevreleyen bir diğer bulutsudur. Yakınlarda bulunan koni biçimli karanlık bir toz şeridi bu bulutsuya adını vermiştir.
Eta Karina Bulutsusu
Eta Karina Bulutsusu Güney yarımküre göğünde yer alan bu parlak bulutsu, çıplak gözle bir an için görülebilir. Eta Karina Bulutsusu, gökadamızın Yay Kolu'nda yer alan ve son derece büyük bir yıldız olan Eta Karina yıldızını çevreleyen, büyük bir yıldız oluşum bölgesidir.
NGC 3576, 3579, 3581, 3582, 3584 ve 3586
NGC 3576, 3579, 3581, 3582, 3584 ve 3586 Altı ayrı katalog numarasına rağmen aslında Yay Kolu'nda yer alan tek bir bulutsudur ve bir başka yıldız oluşum bölgesidir.
Deniz Kulağı ve Üç Boğum Bulutsuları
Deniz Kulağı ve Üç Boğum Bulutsuları Gökadamızın Yay Kolu'nda iki parlak bulutsu bulunmaktadır. Deniz Kulağı Bulutsusu gökyüzündeki en parlak bulutsulardan biridir ve çıplak gözle görülebilir. Üç Boğum Bulutsusu, Deniz Kulağı Bulutsusu'na yakın bir bulutsudur, ancak biraz daha küçük ve sönüktür.
Kartal ve Omega (Kuğu) Bulutsuları
Kartal Bulutsusu Kartal ve Omega bulutsuları, birçok yıldızın doğmakta olduğu Yay Kolu'nda yer alan bir diğer parlak bulutsu çiftidir. Hubble Uzay Teleskobu, 1995 yılında Kartal Bulutsusu'nu fotoğraflayarak son zamanların en ünlü gökbilim resmini yaratmış oldu.
Gama Kuğu Bulutsusu
Gama Kuğu Bulutsusu Kuğu Takımyıldızı'nın ortasında, sönük fakat geniş bir bulutsudur. Gökyüzünün bu bölgesi, gökadamızın Avcı Kolu'na tam tepeden bakar ve bu bölgenin içinde ve etrafında pek çok bulutsu yer alır.
Kuzey Amerika ve Pelikan Bulutsuları
Kuzey Amerika Bulutsusu Kuğu Takımyıldızı'ndaki bu iki bulutsu, Samanyolu'nun Avcı Kolu'nda, yaklaşık 2000 ışıkyılı uzaklıkta Kuğu'da yer alan çok karmaşık bir bulutsu bölgesinin en parlak üyeleridir.

Ana Sayfa

Takımyıldız Adları Terimler Yunan Harfleri