· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.

( Bugünkü görüntüyü sayfanın sonunda bulabilirsiniz. )

Soluk Mavi Nokta
Katkı Sağlayanlar : Carl Sagan, Bulutsu

Uzayın derinliğinden bu resmi çekmeyi başardık. Eğer bu resme dikkatlice bakarsanız, orada bir nokta göreceksiniz. O noktaya tekrar bakın. İşte o nokta burasıdır. Evimizdir. O nokta biziz. Sevdiğiniz herkes, tüm tanıdıklarınız, adını duyduklarınız, gelmiş geçmiş tüm insanlar hayatlarını o noktanın üzerinde geçirdiler. Türümüzün tarihindeki tüm sevinçlerimiz ve acılarımız, kendinden emin bin çeşit inancımız, ideolojimiz ve ekonomik öğretimiz; her avcı ve her yağmacı, her kahraman ve her korkak, uygarlığımızın mimarları ve tahripçileri, her kral ve her köylü, birbirine aşık olan her genç çift, her anne ve her baba, umutları olan her çocuk, her mucit ve her kâşif, ahlak değerlerini öğreten her öğretmen, yozlaşmış her politikacı, her bir "yıldız", her bir "yüce önder", her aziz ve her günâhkar işte orada yaşadı; bir güneş ışınında asılı duran o toz zerreciğinde.

Dünya, dev bir evrensel arenada yer alan çok küçük bir sahnedir. Bütün o komutan ve imparatorların akıttıkları kan göllerini düşünün... Şan ve şöhret içerisinde, bu noktanın küçük bir parçasında kısa bir süre için efendi olabildiler. Bu noktanın bir köşesinde yaşayanların, başka bir köşesinde yaşayan ve kendilerinden zar zor ayırt edilebilen diğerleri üzerinde uyguladıkları zulmü düşünün... Anlaşmazlıkları ne kadar sık, birbirlerini öldürmeye ne kadar istekliler, nefretleri ne kadar yoğun!

Bu soluk ışık noktası, bütün o kasılmalarımıza, kendi kendimize atfettiğimiz öneme ve evrende öncelikli bir konuma sahip olduğumuz yolundaki yanlış inancımıza meydan okuyor. Gezegenimiz, çevremizi saran o büyük evrensel karanlığın içerisinde yalnız başına duran bir toz zerreciğidir. İçinde yaşadığımız bilinmezlik ve bütün bu enginliğin içerisinde, başka bir yerden bir yardımın gelip bizi bizden kurtaracağına dair hiçbir ipucu yoktur.

Dünya... Şu ana kadar, yaşam barındırdığı bilinen tek gezegen. En azından yakın gelecekte, türümüzün göçebileceği başka hiçbir yer yok. Evet, ziyaret ediyoruz. Ama henüz yerleşemiyoruz. Beğensek de beğenmesek de, Dünya şu an için yaşadığımız yegâne yer.

Gökbiliminin alçakgönüllü ve kişiliği geliştiren bir uğraşı olduğu söyleniyor. Bana kalırsa, insan kibrinin akıl dışılığını, küçük Dünyamızın uzaktan çekilmiş bu görüntüsünden daha iyi gösterebilecek bir şey yoktur. Bu görüntü, bildiğimiz tek evimiz olan bu soluk mavi noktayı daha içten paylaşmamız ve koruyup şefkat göstermemiz gerektiği konusundaki sorumluluğumuzun altını çiziyor.

Carl Sagan, Soluk Mavi Nokta (Pale Blue Dot), 1994


Bulutsu Beş Yaşında

Değerli gökyüzü tutkunları,

15 Mayıs 2006 tarihinde kullanıma açtığımız "Evrenin Haritası" ve hemen ardından başladığımız "Günün Gökbilim Görüntüsü - GGG" çalışmalarımızda beş yılı geride bıraktık... Bizler 1826 gündür, aralıksız her gün buradaydık. Bu yolculuk boyunca bizi yalnız bırakmayan, destek olan siz değerli gökyüzü tutkunu dostlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Sizlere ulaştırmaya çalıştığımız metinlerin neredeyse tamamı birimiz (MT) tarafından dilimize çevriliyor. Birimiz de (TŞ) teknik işleri idare etmenin yanı sıra, bu metinleri tekrar gözden geçiriyor, gerektiğinde küçük düzeltmeler yapıyor. İş ve aile yaşamlarımızın yoğunluğuyla birlikte, çalışmalarımızı beş yıldır bu şekilde sürdürüyoruz. Ancak özellikle son iki yıldır günlerimiz oldukça yoğun geçiyor. Bazen bize yazdıklarınıza geç yanıt verdiğimiz ve hatta, ne yazık ki yanıt veremediğimiz de oluyor... Bu konuda tüm gökyüzü tutkunlarından özür diliyor ve bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Gönüllü olarak üstlendiğimiz ve severek yürüttüğümüz bu çalışmaları, iki orta yaşlı "masa başı gökyüzü sevdalısı" olarak gücümüz yettiğince sürdürmeye çalışacağız. Tüm çabamız, gökyüzüne kendi dilimizde bakabilmek ve bu sevdanın "Soluk Mavi Nokta"nın bu köşesine yayıldığını görebilmek için... Dileriz, hep birlikte daha uzun yıllar gökyüzünün güzelliklerini paylaşabiliriz.

Şimdi sizleri, sesli olarak izlemenizi tavsiye edeceğimiz güzel bir GGG ile baş başa bırakıyoruz : Dünya Gezegenindeki Mutlu İnsanlar Dans Ediyor

Saygı ve sevgilerimizle,
Bulutsu
Murat TUNÇAY / Tahir ŞİŞMAN


15 Mayıs 2011
Bilgi için aşağıya bakınız. Üzerine tıkladığınızda yüksek çözünürlüklü görüntüye ulaşabilirsiniz.

Hubble'ın Gözüyle Meksikalı Şapkası Gökadası
Katkı Sağlayanlar : ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Dairesi (ESA) ve Hubble Miras Ekibi (Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü / Gökbilim Araştırmaları İçin Üniversiteler Birliği - STScI / AURA)
Açıklama : Bu sarmal gökadanın merkezinde neler oluyor acaba? Şapka benzeri görünümü nedeniyle Meksikalı Şapkası Gökadası adı verilen M104, yıldızlar ve küresel yıldız kümelerinden oluşan parlak bir hale ile belirgin bir toz şeridi içeriyor. Gökadanın şapka benzeri görüntüsünün nedenleri arasında, merkezde yer alan ve alışılmadık ölçüde büyük ve geniş olan bir yıldız tümseği ile neredeyse tam yandan gördüğümüz bir disk biçimindeki koyu renkli ve belirgin toz şeritleri sayılabilir. Merkezdeki büyük kabarıklığın dağınık ışıltısına milyarlarca yaşlı yıldız sebep olmaktadır. Yukarıdaki fotoğrafta ortada yer alan bu kabarıklığa yakından bakıldığında, aslında küresel yıldız kümeleri olan pek çok ışık noktası görülebilmektedir. M104'ün görkemli toz halkası ise daha genç ve daha parlak pek çok yıldıza ev sahipliği yapmakta olup, gökbilimcilerin henüz tam olarak anlayamadıkları karmaşık detaylar sergilemektedir. Meksikalı Şapkası'nın tam merkezi elektromanyetik tayfın tüm dalga boylarında ışıldamaktadır ve büyük bir kara delik içerdiği düşünülmektedir. Meksikalı Şapkası Gökadası'ndan bize ulaşan 50 milyon yaşındaki ışığı küçük bir teleskop kullanarak Başak Takımyıldızı yönünde görebilirsiniz.
Anahtar Sözcükler : Meksikalı Şapkası Gökadası, Küresel Küme, Kara Delik, Sarmal Gökada, Gökada
Yarınki Görüntü : Bulut Akıntısı
| Twitter | Facebook - Takip Et Facebook - Takip Et Facebook - Paylaş | Rss |

<< | Arşiv | Dizin | Araştırma | Takvim | Bugünkü Görüntü | Günün Bağlantısı | Sözlük | Eğitim | Hakkında | Tartışma | >>
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.
[ MT ]