· Bize Yazın  
Bulutsu
Evrenin HaritasıGüncel HaberlerGezegen AvıSoluk Mavi NoktaBulutsu GözlemeviGökbilim Terimleri SözlüğüGünün Gökbilim Görüntüsü

APOD - Astronomy Picture of the Day Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.

22 Nisan 2009
Bilgi için aşağıya bakınız. Üzerine tıkladığınızda yüksek çözünürlüklü görüntüye ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü Üzerinde Gökyüzü Panoraması
Katkı ve Telif Hakkı : Tunç Tezel (Geceleyin Dünya - TWAN)
Açıklama : Gece yarısı yaklaşırken, ortaya muhteşem bir gökyüzü çıktı. Geçen ay Türkiye'nin güneybatısında yer alan Salda Gölü kıyısında aynen böyle oldu. Yukarıda yer alan geceleyin gökyüzü panoramasında ön plan kayalık kum ile kaplıyken, çevredeki yapılardan gelen ışık gölün her tarafında görülmekte. Biraz yukarı bakıldığında, Avcı (Orion)'nın yıldızlarının tam karşıda, gökyüzündeki en parlak yıldız olan Akyıldız (Sirius)'ın da Avcı'nın solunda yer aldığı görülüyor. Avcı'nın sağında, ufkun hemen üzerinde ise Ülker (Pleiades) açık yıldız kümesi uzanıyor. Samanyolu Gökadamızın merkez kuşağı da gökyüzü boyunca bir uçtan diğerine kavis çizmiş. Ortada, üst tarafta ise Kastor ve Polluks görülüyor. Salda gölü, yukarıdaki fotoğrafta bile hafifçe görülebilen mavi rengi ile meşhurdur.
Anahtar Sözcükler : Samanyolu, Gece Manzarası, Türkiye'den Katkılar
Yarınki Görüntü : Açık Uzay
| Twitter | Facebook - Takip Et Facebook - Takip Et Facebook - Paylaş | Rss |

Tunç TEZEL'den
Yıllar önce Atlas dergisindeki Göller Bölgesi yazısında gördüğüm Salda Gölü fotoğrafları, burayı mutlaka ziyaret etmem gerektiğini gösteriyordu. Akdeniz kıyılarında, hatta tropik mercan adalarında bile zor görülebilecek bir mavi, camgöbeği ve turkuaz renge sahip bir yer; hem de dağların ortasında.

Kasım 2008'de çalışmaya başladığım Denizli, Salda Gölü'nün yalnızca 90 kilometre uzağında olduğu için en sonunda bu ziyareti gerçekleştirebilecektim. İlk kez 1 Mart 2009'da gittiğimde, akşam gökyüzünde parlak bir hilal Ay, yine parlak Venüs ve kış takımyıldızları Orion, Büyük Köpek, İkizler, Boğa, Perse gölün üzerinde Samanyolu boyunca ışıldıyorlardı. Aslan takımyıldızında bulunan Lulin kuyrukluyıldızı da parlak ayışığına rağmen çıplak gözle görülebiliyordu. Aynı ayışığı, "Salda Mavisi" dediğim rengin de göl kıyısı boyunca rahatça izlenebilmesini sağlıyordu.

Aynı yere 2 hafta sonra, 16 Mart 2009 akşamı bir daha gittim. Bu kez Ay henüz doğmadığı için etraf çok karanlıktı. Venüs de 2 hafta öncekine göre oldukça erken battı. O akşam, artık çıplak gözle görülemeyen Lulin'in ve daha sonra birkaç açık yıldız kümesinin resmini çektikten sonra beklemeye başladım. Gece saat 23'e doğru Samanyolu beklediğim konuma ulaştı. Gölün, karanlığa rağmen hala seçilebilen mavi kıyılarının üzerinde, tam simetrik konumda yer aldığı bu saatte 5 fotoğraf çektim. Kuzey, kuzeybatı, batı, güneybatı ve güney yönlerine bakan bu fotoğrafları da PtGui ve daha sonra Adobe Photoshop programlarını kullanarak birleştirdim.

Uludağ'da 29 Ağustos 2008 akşamı çektiğim ve 5 Eylül 2008'de GGG olarak yayınlanan fotoğrafı çekerken kullandığım makine ve objektifle ve benzer poz değerleri ile bu fotoğrafı elde ettim. Ama 6 ay öncekinin tersine, bu kez o an aklıma gelen şeyi değil, önceden planladığım şeyi gerçekleştiriyordum. Ortaya çıkan bu resim de tam olarak amaçladığım sonuçtu.

Ayrıntılı açıklamaları için Tunç TEZEL'e teşekkür ederiz. (Bulutsu)

<< | Arşiv | Dizin | Araştırma | Takvim | Bugünkü Görüntü | Günün Bağlantısı | Sözlük | Eğitim | Hakkında | Tartışma | >>
Çeviri ve Düzenleme
Murat TUNÇAY - Tahir ŞİŞMAN
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin bir hizmetidir.
[ MT ]